Twoje mięśnie
|Mięsień prosty brzucha. Przy pomocy tego mięśnia ściągasz tułów w kierunku bioder, tak jak w spinaniu, a także unosisz biodra w kierunku tułowia, jak w spinaniu odwróconym.
Kiedy ludzie mówią o mięśniach brzucha, zwykle mają na myśli szeroki pas mięśni od kości łonowej do mostka. U większości ćwiczących dobrze rozwinięty mięsień prosty brzucha składa się z sześciu segmentów, znajdujących się powyżej pępka (tzw. „kaloryfer” albo „sześciopak”) oraz wąskiego pasa poniżej (dolne mięśnie brzucha). Podział na górne i dolne mięśnie brzucha jest nieco nieprawidłowy, skoro jest to jeden duży mięsień. Ale wykonując spinanie (podczas których pracuje górna część – „kaloryfer”), odczuwamy wysiłek inaczej niż w przypadku spinania odwróconego (które angażuje dolną partię mięśnia prostego). Najłatwiej więc mówić o mięśniu prostym brzucha w odniesieniu do tych jego partii, w których odczuwasz wysiłek.
W zależności od tego, jakimi genami zostałeś obdarzony, zamiast „sześciopaka” możesz mieć „czteropak” lub „ośmiopak”. Albo segmenty mogą być ułożone asymetrycznie, tak że po jednej stronie są odrobinę wyżej niż po drugiej. Jeśli zdołasz dojrzeć, że twoje mięśnie brzucha mają nietypową budowę czy są asymetryczne, powinieneś sobie pogratulować – musisz być w zarąbiście dobrej formie, by było to widoczne.
Zewnętrzne i wewnętrzne mięśnie skośne. Mięśnie te pozwalają na skręty ciała w pasie, tak jak w spinaniu ze skrętem do zgiętego kolana. Odpowiadają też za prostowanie tułowia, np. podczas przechylania tułowia na boki z obciążeniem.
Mięśnie skośne biegną od przednich części bioder i grzebienia łonowego aż do żeber (do miejsca pod mięśniem piersiowym). Łączą się również z mięśniem prostym brzucha i zębatym (który pokrywa żebra z boku).
Z punktu widzenia estetyki mięśnie skośne stanowią oprawę i podkreślenie mięśnia prostego brzucha, wpływając na kształt tułowia, skoro biegną od bioder do klatki piersiowej. Są ogromnie istotne w dyscyplinach sportu wymagających skręcania się w pasie – w baseballu, golfie, hokeju czy tenisie.
Mięsień wewnętrzny znajduje się oczywiście pod zewnętrznym i przebiega ukośnie w przeciwnym kierunku. Choć również ma swój udział w skręcaniu ciała, odpowiada także za postawę ciała. Dzięki jego pracy tułów utrzymywany jest w pionie.
Prostowniki kręgosłupa. Mięśnie te znajdują się w dolnej partii pleców. Ich funkcją jest prostowanie cia-ła z pozycji zgięcia się w pasie. Pomagają również w skręcaniu ciała w pasie i chronią kręgosłup. Nikt nie prowadzi treningów z myślą o idealnym wykształceniu prostowników kręgosłupa, jednak są one niezbędne, by na co dzień czuć się zdrowo i w pełni sił. Siedzący tryb życia osłabia te mięśnie oraz rozciąga tkankę łączną dolnej partii pleców, przez co czujemy się wypompowani po powrocie z pracy do domu. Wzmacnianie mięśni dolnych pleców i brzucha sprawi, że twoja postawa ulegnie poprawie, będzie ci wygodniej siedzieć, a pod koniec dnia będziesz nadal pełny energii.