Trening mistrzów
|Jakie tajemnice kryje trening mistrzów kulturystyki? Jakie stosują oni ćwiczenia i metody treningu? Skąd biorą się ich fantastycznie rozwinięte i wyrzeźbione mięśnie?
Takie i inne pytania nurtują wielu młodych, nie tylko początkujących kulturystów, kiedy oglądają w specjalistycznych magazynach kolorowe zdjęcia współczesnych Herkulesów. Często szukają odpowiedzi w „cudownych” ćwiczeniach, rozmaitych odżywkach witaminowo-proteinowych, świetnie urządzonych salach treningowych. Prawda zaś jest taka, że za wspaniałymi sylwetkami i potężnymi bicepsami mistrzów kulturystyki kryją się cale lata ciężkiego, systematycznego i precyzyjnie zaprogramowanego treningu, a także ich niezwykły upór i silna wola w dążeniu do wytyczonego celu.
Trening kulturystyczny nie ma dziś tajemnic. Każdy zainteresowany przy odrobinie wysiłku może zapoznać się z jego zasadami, metodami i bogatym zasobem ćwiczeń na wszystkie grupy mięśniowe. Rzecz polega jedynie na umiejętnym stosowaniu tych zasad, metod i ćwiczeń w codziennym treningu przez wiele lat. Mistrzem kulturystyki może w zasadzie zostać każdy, jeśli rozpocznie ćwiczenia w odpowiednim wieku, ma w miarę proporcjonalną budowę kostną, a przede wszystkim będzie systematycznie trenował.
Przedstawione w tym rozdziale programy treningowe kilkunastu najlepszych obecnie kulturystów świata nie mają w sobie nic z magii. Każdy z nich stosuje w swoim treningu wszystkie opisane w książce zasady, systemy i stosunkowo proste ćwiczenia w różnych kombinacjach, zależnie od fizycznych i psychicznych cech osobowości, etapowo wytkniętego celu i warunków materialno-technicznych. Każdy z nich również – zwróćcie na to uwagę, wypracował sobie własną, indywidualną metodę ćwiczeń opartą na wieloletnich doświadczeniach i uważnym badaniu reakcji swojego organizmu. I w tym właśnie, jeśli tak można powiedzieć, kryje się tajemnica ich budzących podziw wyników.
Czy styl i metody mistrzów można naśladować? Nie można i nie powinno się tego robić. Można je natomiast twórczo wykorzystywać we własnym treningu, biorąc pod uwagę swoje możliwości fizyczne, psychiczne i warunki bytowo-materialne. Przestrzegam natomiast przed ślepym kopiowaniem programów i ćwiczeń stosowanych przez najlepszych, bo takie postępowanie może przynieść wam tylko głębokie rozczarowanie.
Zapoznając się z treningiem Schwarzeneggera, Zane i innych, stosowanym przez nich w pewnych okresach i na wybrane grupy mięśniowe nie zapominajcie, że organizm każdego człowieka inaczej reaguje na te same bodźce. Zrozumienie tego faktu stanowi klucz do sukcesów w kulturystyce.