CO MUSISZ WIEDZIEĆ O TRENINGU CARDIO?

Trening aerobowy, inaczej zwany cardio, to najczęściej kojarzony z odchudzaniem trening na świecie. Tak jak rosół zwykle kojarzymy z niedzielnym obiadem, tak cardio notorycznie zestawiamy z odchudzaniem sylwetki. Dzieje się tak z kilku powodów. Do głównych zdecydowanie warto zaliczyć fakt, iż jest to trening wydolnościowy(tlenowy). W kręgach trenujących, szczególnie kobiet, które chcą być „fit”, istnieje przekonanie, że na spalanie tłuszczu najlepsze jest godzinne katowanie wytrzymałościowe, np. na bieżni. Czy oby na pewno słusznie?

Jak sama nazwa wskazuje, cardio to trening serca. Zwiększa wydolność, wytrzymałość, poprawia krążenie oraz służy korzystnie ogólnie pojętemu zdrowiu. Najważniejsze jest jednak, że jest idealnym narzędziem do manipulacji kaloriami. Wykonując każdą aktywność fizyczną, a w szczególności aeroby, zwiększamy nasze dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Skoro więcej kalorii spalamy, musimy ich też więcej dostarczyć. To niezmiennie naturalne. I wszystko by było w idealnym porządku, gdyby nie fizjologia.

Konsekwencją każdego wysiłku fizycznego jest wyrzut hormonów. Podczas gdy przyjmujesz rolę chomika i spędzasz godziny treningów na bieżni lub rowerku, Twoje ciało wydziela kortyzol. Jest to kataboliczny hormon, który powoduje rozpad włókien mięśniowych. Schudniesz, ale zarówno z tłuszczu jak i z mięśni. Najlepszym przykładem obrazującym te informacje będą maratończycy. Co prawda nie posiadają oni nadmiaru tkanki tłuszczowej, ale mięśni również nie. W konsekwencji ich ciała są chude, ale nie jędrne, a tym bardziej nie umięśnione. Niejednokrotne badania naukowe dowodzą, że długookresowe treningi wytrzymałościowe spalają mięśnie spowalniając przy tym metabolizm. Co za tym idzie, dzienna pula kalorii zaczyna się coraz bardziej kurczyć. To dla organizmu co najmniej niekorzystne.

Nasza przemiana materii jest ściśle uzależniona od ilości posiadanych mięśni.

Każdy zdobyty lub stracony kilogram mięśni zwiększa lub analogicznie zmniejsza wydatek energetyczny. Wniosek jest prosty, mięśnie są jednak potrzebne. Właśnie dlatego stosowanie tylko treningu wydolnościowego o niskiej intensywności w dłuższej perspektywie czasu okazuje się nieskuteczne. Dzieje się tak z powodu hormonów. Jak powszechnie wiadomo, wyróżniamy nie tylko hormony kataboliczne (powodujące rozpad), ale też anaboliczne (powodujące wzrost). Do drugiej grupy zaliczamytestosteron oraz hormon wzrostu. W przeciwieństwie do treningu cardio, trening siłowy poza kortyzolem, powoduje również wyrzut hormonów anabolicznych, na których nam najbardziej zależy.  Gdy pozbywamy się tkanki tłuszczowej, daje to organizmowi jasny i wyraźny sygnał, że mięśnie są mu niezbędne do przetrwania. W takim wypadku możemy swobodnie stosować treningi aerobowe jako dodatek, który podkręci metabolizm, zwiększy kondycję oraz dzienny wydatek energetyczny.

Jak więc zdobyć atrakcyjną i kształtną sylwetkę? Oczywiście musimy chudnąć z tłuszczu, nie pozbawiając się przy tym zbyt dużej ilości mięśni. Aby to osiągnąć, konieczny będzie trening z ciężarami. Gdy zapewnimy już bodziec naszym mięśniom, wówczas trening aerobowy będzie pracował na naszą korzyść. Będziemy mogli wraz z biegiem odchudzania zdecydować, czy w danej chwili wolimy odjąć kalorii, czy dołożyć wysiłku cardio. Obydwie opcje przybliżą nas do wymarzonej plażowej sylwetki.