Kulturystyka

W ciągu ostatnich dziesięcioleci starano się wylansować w świecie wiele nowych, dawniej nieznanych dyscyplin sportu. Jedne pojawiały się niczym efemerydy i równie szybko znikały, inne przyjęły się tylko w niektórych krajach. Są jednak wśród nich i takie, które oparły się sezonowej modzie na nowości. Nie tylko przetrwały do dziś, ale obrosły już w tradycje i wciąż mają magiczną siłę przyciągania nowych zwolenników na całym świecie. Można do nich zaliczyć niewątpliwie różne wschodnie systemy walki (judo, karate, kung-fu), jak również kulturystykę.

System ćwiczeń siłowych kształtujących siłę i sylwetkę – znany w wielu krajach pod angielskim terminem „body building’’, a w Polsce „kulturystyki” -zrobił oszałamiającą karierę. Na jego światową popularność wpływają dzisiaj dziesiątki specjalistycznych, bogato ilustrowanych magazynów i innych publikacji, wytwórnie sprzętu i urządzeń do ćwiczeń, zestawy pożywek proteinowo-witaminowych, a także liczne konkursy i mistrzostwa na najlepiej zbudowanych i umięśnionych mężczyzn.

We współczesnym świecie, w którym coraz więcej procesów i czynności jest zautomatyzowanych, tylko wzmożona aktywność fizyczna i psychiczna człowieka w czasie wolnym od pracy gwarantuje mu wszechstronny rozwój osobowości, zdrowie i sprawność fizyczną. Uprawianie tradycyjnych dyscyplin sportu nie wszystkim daje pełną satysfakcję. Nowe, atrakcyjne w treści i formie dyscypliny i systemy rysują natomiast nowe horyzonty przed marzeniami wielu ludzi, szczególnie młodych. Marzeniami o własnej doskonałości fizycznej, zgrabnej sylwetce i nieprzeciętnej sprawności demonstrowanej przez mistrzów różnych dyscyplin sportu. Spełnieniu tych marzeń służy między innymi kulturystyka. Nie tylko jako metoda ćwiczeń na rozwój mięśni i siły, ale jako pewien system kształtowania fizycznej i psychicznej sylwetki oraz osobowości ćwiczących.

Co legło u podstaw dynamicznego rozwoju kulturystyki i jej popularności, co wyznaczyło jej obecne miejsce w szeroko pojętej kulturze fizycznej w wielu krajach świata? Aby choć częściowo odpowiedzieć na te pytania trzeba sięgnąć do historii i prześledzić te momenty, które zadecydowały o zasięgu i sile oddziaływania kulturystyki.