JAK OBLICZYĆ DZIENNE ZAPOTRZEBOWANIE KALORYCZNE?
|Wśród pytań, na które zdarza mi się odpowiadać, jedno wciąż się powtarza niczym sobotnie powtórki serialów. Pytacie mnie jak obliczyć swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, zapotrzebowanie na białko, węglowodany i tłuszcze oraz jak samemu ułożyć dietę. Obliczenie swojego dziennego zapotrzebowania na kalorie jest wiedzą fundamentalną, dlatego postaram Wam się ją przekazać w jasny i konkretny sposób.
Pierwsze, co musisz sobie uświadomić, to fakt, iż Twoje zapotrzebowanie kaloryczne tak naprawdę wynosi dokładnie tyle ile w tym momencie dostarczasz z jedzenia i picia. Metabolizm ludzki jest tak elastyczny, że potrafi dostosować się praktycznie do każdych warunków. Dlatego właśnie osoba jedząca zdrowo, nie odczuwająca głodu i nie kombinująca z głodówkami, otrzyma z wyliczeń dokładniejszy wynik niż osoba której metabolizm miał już różnego rodzaju przejścia w postaci przeróżnych diet jak np. dieta Dukana. Jedynym działającym wyjściem w tym przypadku będzie obserwacja, jak nasze ciało zacznie się zachowywać, gdy dostarczymy mu taką ilość kalorii, jaką otrzymamy z obliczeń. W zależności od celu wynik trzeba będzie jednak skorygować. Wracając do tematu, jak więc obliczyć swoje zapotrzebowanie energetyczne?
W Internecie naprzemiennie możemy znaleźć dwie metody, całkiem różniące się od siebie. Ja jestem zwolennikiem tylko jednej z nich, ponieważ ta druga jest bardzo mało dokładna. Mianowicie, należy skorzystać ze wzoru:
[9,99 x waga (w kg)] + [6,25 x wzrost (w cm)] – [4,92 x wiek (w latach)] + 5 – dla mężczyzn
[9,99 x waga (w kg)] + [6,25 x wzrost (w cm)] – [4,92 x wiek (w latach)] – 161 – dla kobiet
Otrzymany wynik mnożymy przez współczynnik aktywności:
1,4 – osoby mało aktywne fizycznie, nie trenujące
1,7 – osoby o średnim wysiłku i aktywności (tutaj łapie się większość)
2 – osoby ćwiczące codziennie i pracujące fizycznie
Jeśli żaden współczynnik do nas nie pasuje wybieramy wartość pośrednią. I voilà! Otrzymujemy zapotrzebowanie na kalorie.
Aby ułożyć własną dietę, kolejnym krokiem będzie dobranie makroskładników, czyli określenie dziennego zapotrzebowania na białko, zapotrzebowania na węglowodany oraz zapotrzebowania na tłuszcze. W tym przypadku odsyłam do mojego artykułu:JAK W PROSTY SPOSÓB SPOTĘGOWAĆ EFEKTY NA SIŁOWNI? DIETA OD PODSTAW, pomoże Ci on ułożyć dietę niezależnie od tego czy chcesz schudnąć czy przybrać kilka kilogramów.