O brzydkim jabłku
|Jeśli spojrzysz na komórki tłuszczowe pod mikroskopem, wszystkie będą wyglądać tak samo bez względu na to, z której części ciała pochodzą. Ale ciało wykorzystuje je w inny sposób, w zależności od tego, gdzie są zmagazynowane.
U mężczyzn występuje skłonność do odkładania tłuszczu w górnej części ciała, w szczególności wokół brzucha, ale też na klatce piersiowej. To z jego powodu ciało przybiera znienawidzony kształt jabłka . (Z kolei u kobiet częstsze jest odkładanie się tłuszczu w udach i pośladkach, przez co przypominają kształtem gruszkę.)
Tłuszcz na brzuchu jest bardzo aktywny metabolicznie. Znajduje się tam, by dostarczyć ci dużo energii, kiedy będziesz jej potrzebował. Dysponujesz prawdopodobnie wystarczającą liczbą komórek tłuszczowych, by móc przejść na piechotę z Przemyśla do Szczecina (czy z Bostonu do Atlanty) i z powrotem. A z kilkoma przystankami w Mc Donaldzie przeszedłbyś trasę trzykrotnie dłuższą od tej, która dzieli wspomniane miasta. Dla porównania twoje mięśnie i wątroba dysponują energią „cukrową”, wystarczającą zaledwie na 10-kilometrowy jogging.
Kiedy jednak tkanka tłuszczowa osadza się na brzuchu i nie jest wykorzystywana, musisz płacić za to poważną cenę. Otyłość ma duży związek z tzw. syndromem X – kombinacją śmiertelnych problemów zdrowotnych, wśród których znajdują się nadciśnienie oraz podwyższony poziom insuliny, cukru i cholesterolu we krwi. Mówiąc krótko, brzuch z dużą ilością tłuszczu to wysokie ryzyko cukrzycy, chorób serca oraz udaru.
Jak stwierdzić, czy ilość tłuszczu na brzuchu jest rzeczywiście duża? Oblicz stosunek talii do bioder. Zmierz swój obwód w pasie (tam, gdzie jest on najwęższy – zapewne w okolicy pępka). Potem zmierz obwód bioder (tam, gdzie są najszersze). Podziel obwód w pasie przez obwód bioder. Patrząc z punktu widzenia statystyki, mężczyźni z wynikiem wyższym niż 1,0 charakteryzują się dwukrotnie wyższą śmiertelnością niż mężczyźni z wynikiem poniżej 0,85. Mężczyźni, dla których stosunek ten wynosi powyżej 0,98, są 2,3 razy bardziej zagrożeni z powodu udaru niż ci z wynikiem poniżej 0,89.
Ale jest nawet prostszy sposób na określenie, czy masz niebezpiecznie duży obwód w pasie. Jeśli nosisz rozmiar 40 (europejski 51), masz problem. Jeśli masz rozmiar powyżej 46 (europejski 59), masz duży problem. Pamiętaj o tym, gdy będziesz chciał porzucić treningi, bo nie będzie ci się chciało ćwiczyć.